Lewicowi ekstremiści urządzili krwawą łaźnię


W Indiach maoiści napadli na koszary policji i zamordowali 24 funkcjonariuszy – informuje agencja Itar-Tass.

Serbia domaga się od Międzynarodowego Trybunału Karnego do spraw byłej Jugosławii przekazania Radislava Krsticia. Były generał odbywa w brytyjskim więzieniu wieloletni wyrok za zbrodnie podczas wojny w Bośni. Rosja zbyt często używa broni na granicy z Ukrainą - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, komentując śmiertelne postrzelenie obywatela jego kraju przez rosyjską Straż Graniczną. Dwa tajne raporty bułgarskich służb specjalnych pojawiły się w mediach w ciągu ostatnich 10 dni. W obu sprawach prokuratura prowadzi dochodzenia wstępne - informują media bułgarskie.Franciszek Smuda podpisał w grudniu kontrakt z PZPN na prowadzenie reprezentacji Polski, ale jak dotąd nie ma skompletowanego sztabu współpracowników. Asystentem "Franza" miał być Tomasz Wałdoch, lecz - jak informuje "Przegląd Sportowy" - jego szanse na angaż są już niewielkie. Obecnie głównymi kandydatami są Marek Kusto i Jacek Zieliński. Ponad tysiąc osób pracuje przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Na placu budowy trwają prace przy deskowaniu, zbrojeniu i betonowaniu ścian pierwszych trzech kondygnacji stadionu. Na najniższym poziomie rozpoczęto już montaż stropów. Trwają także przygotowania do wykonania prefabrykatów m.in. trybun. "Ten sukces to dopiero początek" - uważa Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk). W poniedziałek wieczorem podopieczna Sławomira Nowaka stanęła na podium lekkoatletycznych mistrzostw świata, odbierając brązowy medal, który zdobyła w siedmioboju.

Szef Biura Medycznych Ekspertyz Sądowych w Moskwie Władimir Żarow oświadczył w niedzielę, że identyfikacja ciał ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M "jest niełatwym zadaniem, gdyż wielu zabitych doznało bardzo poważnych obrażeń".

Gdyby wybory prezydenckie w Rosji odbyły się w najbliższą niedzielę, to większość zagłosowałaby na zajmującego obecnie urząd premiera Władimira Putina - wynika z sondażu, którego rezultaty publikuje w piątek dziennik "Kommiersant". Policjanci z wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną skonfiskowali w piątek 73 kg heroiny - poinformowało bułgarskie MSW. Akcję przeciwko gangowi przemytników przeprowadzono w okolicach Starej Zagory, na południu kraju. Aresztowano pięć osób.

Trzy osoby aresztowane i 46 przeszukanych mieszkań - to efekt przeprowadzonej przez niemiecką policję akcji przeciwko przestępczości internetowej. Ukraiński Wyższy Sąd Administracyjny (WSA) zajmie się skargą Julii Tymoszenko na wynik wyborów prezydenckich w najbliższy piątek - poinformował Mychajło Ochendowski, członek ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW). Słoweniec Borut Bozic wygrał na finiszu szósty etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana długości 176 km ze startem i metą w miejscowości Xativa, w prowincji Walencja.Rośnie tragiczny bilans serii ofiar lawin, które zeszły w Afganistanie. Według najnowszych danych zginęło ponad 160 osób. Islandia weszła w fazę wysokiej aktywności wulkanicznej, dlatego w najbliższych latach trzeba się spodziewać więcej zakłóceń lotów w rejonie Atlantyku Północnego - ostrzegają wulkanolodzy, których cytuje pismo naukowe "Newscientist". Tymczasowy rząd Kirgistanu ogłosił w niedzielę, że rozpoczęło się śledztwo w sprawie umowy na dostawy paliwa do amerykańskiej bazy w Manas. Baza ta ma istotne znaczenie dla operacji wojskowych w Afganistanie. To z niej przerzucani są do kraju m.in. kończący misję w Afganistanie polscy żołnierze.

Przez wiele lat bez zgody sterylizowano kobiety


Czeski rząd wyraził ubolewanie w związku z ujawnioną sprawą nielegalnej sterylizacji kobiet, głównie romskich. Jak zapewnia minister ds. praw człowieka Michael Kocab, podjęto działania, które mają zapobiegać takim praktykom w przyszłości - informuje BBC.

"Reakcja USA obraźliwie zwodnicza dla Polski"


Obraźliwie zwodnicza - z punktu widzenia Polski - reakcja USA na zaproszenie na Westerplatte jest kolejnym sygnałem załamania się polskich marzeń o wyjątkowych stosunkach z Ameryką, która miała być pierwszym filarem narodowego bezpieczeństwa przed NATO i UE - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dygacz i Fedaczyński mistrzami Polski w chodzie na 20 km


Agnieszka Dygacz i Rafał Fedaczyński (oboje AZS AWF Katowice) zdobyli w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) złote medale mistrzostw Polski w chodzie na 20 km. W gronie weteranów zwyciężył Janusz Goławski (WLKS Siedlce).

Ahmadineżad zapowiada "dobrą wiadomość" ws. uranu


Iran ogłosi na początku lutego "dobrą wiadomość" na temat wytwarzania przez ten kraj uranu wzbogaconego do 20 proc. - zapowiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad. Ma to nastąpić, jak wskazał, przy okazji rocznicy rewolucji islamskiej.

Krytykował przełożonych w internecie. Został zwolniony


Rosyjski milicjant został zwolniony w niedzielę ze służby po tym, gdy w serwisie internetowym YouTube oskarżył przełożonych o różnego rodzaju nadużycia. Nagranie obejrzało 200 tys. osób. Zarzuty milicjanta zostały zdementowane.

Mourinho ukarany, bo za dużo gadał


Trener piłkarzy Interu Mediolan Jose Mourinho musi zapłacić 18 tysięcy euro. To kara za jego wypowiedzi po styczniowym meczu derbowym z Milanem (2-0) - poinformowała w czwartek Włoska Federacja Piłkarska.

Moskwa: zastrzelono prawosławnego duchownego


Zamaskowany napastnik zastrzelił wczoraj wieczorem w cerkwi na południu Moskwy prawosławnego duchownego, 34-letniego Daniła Sysojewa - poinformowali śledczy.

Francja chce sprawozdawcy ds. dyskryminacji kobiet przy ONZ


Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner zaapelował o utworzenie w oenzetowskiej Radzie Praw Człowieka stanowiska sprawozdawcy ds. dyskryminacji kobiet, "czy to prawnej, czy praktycznej".

Azerbejdżan potępia porozumienie turecko-armeńskie


Azerbejdżan potępił w niedzielę porozumienie między Turcja i Armenią otwierające drogę do normalizacji stosunków między obu krajami i ostrzegł przed destabilizacją sytuacji na południowym Kaukazie.

Szef włoskiego MSZ o wyborach na stanowiska w UE


Włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini oświadczył w Bukareszcie, że "normalnym sposobem oceny idei kandydata" na unijne stanowisko jest "przesłuchanie w Parlamencie Europejskim".

"Taki sojusz byłby dla Polski krokiem w przepaść"


Polska, w odróżnieniu od ZSRR, nigdy nie była sojusznikiem hitlerowskich Niemiec; Józef Stalin na równi z Adolfem Hitlerem ponosi odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej - tak najkrócej można streścić artykuł opublikowany przez niezależne pismo rosyjskie "Nowaja Gazieta".

"Gest papieża został wypaczony"


Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" określił jako "najdalsze od rzeczywistości" tezy szwajcarskiego teologa dysydenta Hansa Kuenga, który w ostrych słowach skrytykował decyzję Benedykta XVI o przyjęciu do Kościoła katolickiego pragnących do niego powrócić wspólnot anglikańskich.

Albania: socjaliści będą kontynuować protesty


Socjalistyczna opozycja w Albanii zapowiada kontynuację protestów aż do ponownego przeliczenia części głosów z wyborów parlamentarnych z czerwca 2009 r. W czwartek już siódmy dzień 200 osób, w tym 22 socjalistycznych posłów, uczestniczyło w strajku głodowym.

Stanowiska zbliżyli, ale na konkrety trzeba poczekać


Unia Europejska potwierdziła poparcie dla wstąpienia Rosji do WHO i chęć zniesienia wiz na krótkie podróże dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Ze swojej strony Moskwa obiecała znaczą redukcję emisji gazów cieplarnianych - to wszystko pokłosie szczytu UE-Rosja w Sztokholmie.

Narciarski PK: Zwycięstwo Stefana Huli


Stefan Hula wygrał w koreańskim Alpensia Resort pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Hula w obu seriach oddał najdłuższe skoki - 100,0 i 100,5 m.

200 żołnierzy starło się w Afganistanie


Kolejne starcia żołnierzy z bojownikami w Afganistanie. W walkach udział wzięło ponad 200 żołnierzy polskich, amerykańskich i afgańskich. Zginęło czterech ważnych bojowników.

Dotkliwa porażka Polski w UE


Dzisiejsze posiedzenie ministrów środowiska krajów UE w Luksemburgu, przygotowujące stanowisko na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze, nie przyniosło rozstrzygnięcia w kluczowej dla Polski sprawie: czy po 2012 r. można będzie sprzedawać potrzebującym krajom nadwyżki redukcji C02, które wypracowała Polska.

Vittek: W Chorzowie możemy się czuć jak u siebie


Kapitan reprezentacji Słowacji, Robert Vittek ma nadzieję, że on i jego koledzy zrobią podczas środowego meczu z Polską ostatni, decydujący krok do awansu na mistrzostwa świata w Republice Południowej Afryki.

Indie: Planowali zamachy na centra handlowe


Indyjska policja poinformowała, że zatrzymała dwóch mężczyzn planujących kilka zamachów w Bombaju, w tym na instalacje naftowe i gazowe w tym mieście.

Ciężarówka wjechała w gości weselnych


Co najmniej 18 ludzi zginęło, a 20 zostało rannych, kiedy na południu Indii rozpędzona ciężarówka wjechała w dwa traktory ciągnące przyczepy z gośćmi jadącymi na wesele - poinformowała policja.