UEFA szantażuje Polskę


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Ministerstwo Finansów chce renegocjować obiecane UEFA zwolnienia z podatków w trakcie Euro 2012. Ta ostrzega: możemy wam zabrać mistrzostwa i przenieść je do innego kraju, na przykład do Hiszpanii.

Powiatowym urzędom pracy w całym kraju brakuje pieniędzy na opłacanie składek do NFZ za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku - informuje "Gazeta Prawna". To może być dla firm paliwowych niezła gratka. W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła przetarg na dostawy paliw. Niestety, nikt nie spełnia wymogów przetargowych - zauważa "Puls Biznesu". Dzisiaj notowania EUR/USD wyraźnie powróciły powyżej istotnego poziomu 1,2330, rosnąc w pewnym momencie nawet do 1,2414.The U.S. trade gap narrowed unexpectedly in August as services trade pushed exports slightly higher and imports fell by a fractionally larger amount, a U.S. Commerce Department report showed on Friday. Na rynku walutowym powinno być spokojnie w środę ze względu na okres przedświąteczny i brak danych makro. Złoty będzie stabilizować się wokół poziomu 4,1-4,13 za euro, uważają ekonomiści. Giełda Papierów Wartościowych może w tym tygodniu poinformować, że akcje Netii zastąpią Cersanit w składzie indeksu WIG20, wynika z raportu domu maklerskiego.

Wczorajsza sesja przyniosła spadki na GPW. WIG20 stracił 1,19% i obecnie notuje wartość 2240,28 pkt. Na czerwono zakończyły wczorajsze sesje także parkiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 stracił 1,21%, DJIA 0,97% a technologiczny NASDAQ 1,28%.

John Driscoll zostanie od 14 maja zostanie członkiem zarządu i dyrektorem finansowym grupy medialnej TVN, poinformowała spółka w komunikacie. Od 2007 r. Driscoll odpowiadał za finanse całej grupy ITI - kluczowego akcjonariusza TVN. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a uwaga inwestorów była skoncentrowana głównie na akcjach spółek o dużej kapitalizacji. Relatywnie słabiej wiodło się akcjom małych i średnich spółek, choć wszystkie główne indeksy GPW zdołały odnotować wzrost do nowych maksimów.

Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna zawarł 9 czerwca br. porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w kopalniach PGE KWB Bełchatów SA i PGE KWB Turów SA. Zaakceptowany został, przedstawiony przez Zarząd PGE, program konsolidacji Grupy. Tym samym zakończony został spór zbiorowy trwający w kopalniach - poinformowało PGE w komunikacie prasowym. Zdaniem analityków początek piątkowej sesji na warszawskim parkiecie może być dodatni, jednak później może przeważyć chęć realizacji zysków i indeksy mogą spadać. Dziesięć tysięcy francuskich rolników manifestuje we wtorek w Paryżu przeciwko polityce gospodarczej rządu i spadkowi swoich dochodów. Ulicami stolicy Francji przejeżdża korowód, liczący ponad tysiąc traktorów.Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w sierpniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 28,6 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w piątek w swoim comiesięcznym raporcie. Do końca tygodnia złoty może utrzymywać się w przedziale 4,01-4,04 za euro, choć możliwe jest osłabienie do 4,06-4,08 za euro - uważają specjaliści. Mamy szansę na nowy projekt motoryzacyjny wart 325 mln zł. Amerykański General Motors chce jednak grantu, a resort finansów się krzywi. Tymczasem na nową technologię ostrzą sobie zęby Rosjanie i Niemcy - akcentuje "Puls Biznesu".

Gazowy kąsek za 31 miliardów dolarów


Największy na świecie koncern naftowy Exxon Mobil poinformował, że przejmuje mniejszego rywala na amerykańskim rynku - firmę XTO. Wartość transakcji oszacowano na 31 miliardów dolarów.

Los Grada poznamy w przyszłym tygodniu


Premier Donald Tusk daje sobie jeszcze kilka dni na decyzję, co do przyszłości ministra skarbu Aleksandra Grada - poinformował w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Tymczasem opozycja żąda jego dymisji.

Grecja : Na razie cięcia premii i płac


Kraje strefy euro nie porozumiały się w sprawie ewentualnej pomocy finansowej dla będącej w kryzysie Grecji - powiedział w sobotę rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd, reagując na doniesienia brytyjskiego "Guardiana".

Wzrosty, ale z pewną dozą niepewności


We wtorek nastroje na globalnych rynkach finansowych, w porównaniu do poniedziałkowej sesji, uległy widocznej poprawie. Przedpołudniowe dane z Niemiec zaskoczyły pozytywnie, podobnie zresztą jak wyniki kwartalne amerykańskich spółek Target i Home Depot. O hurra optymizmie nie było jednak mowy, gdyż doniesienia makro zza oceanu już rozczarowały.

W Europie małe wzrosty na giełdach


W zachodniej Europie na giełdach na razie małe wzrosty - podają maklerzy. DAX rośnie przed godz. 10 o 0,09 proc. i wynosi 5.324,12 pkt. CAC 40 zyskuje 0,05 proc. do 3.576,13 pkt. FTSE 100 rośnie zaś o 0,12 proc. do 4.823,15 pkt.

IMF Board To Vote On Giving Iceland Access To $167.4 Million


Iceland has taken the necessary steps to get access to an additional $167.4 million from an International Monetary Fund loan, a fund official said Wednesday.

EBC zmienia prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w strefie euro


Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-0,5 proc., a inflacja będzie w przedziale 0,9 do 1,7 proc. - podał swoje najnowsze prognozy Europejski Bank Centralny (EBC).

Dollar Holds Gains Vs. Euro But Slips Vs. Yen


The dollar gave up early gains against the yen but held onto some strength against other major rivals in Asian trading Tuesday, after a report that an official at a Chinese sovereign wealth fund said the U.S. unit had probably hit bottom.

Getin Noble Bank chce mieć ROE powyżej 20 proc.


Getin Noble Bank chce mieć w 2010 roku wskaźnik ROE powyżej 20 proc., w kolejnych latach ma on rosnąć - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej p.o. prezesa banku, Krzysztof Rosiński.

Strata netto grupy Alma Market


Strata netto grupy Alma Market, przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w I półroczu tego roku 18,06 mln zł wobec 11,28 mln zł zysku netto w I półroczu 2008 roku - podała spółka w raporcie półrocznym.

Merkel i Sarkozy: zgoda w sprawie zarządzania gospodarczego UE


Francja i Niemcy opowiadają się za wzmocnieniem zarządzania gospodarczego w gronie wszystkich 27 państw UE, ale "w razie potrzeby" możliwe powinny być działania tylko w ramach strefy euro - poinformowała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Pracodawcy niepełnosprawnych: nie damy rady konkurować z Chinami


Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Konsumenci idą do ataku


Luty to kolejny miesiąc, w którym następuje poprawa nastrojów konsumentów. Mamy coraz większe zaufanie do naszej gospodarki - wynika z przedstawionej w piątek informacji Ipsos. Świadczą o tym lepsze oceny klimatu gospodarczego. Podobne wnioski płyną z badań GUS.

Wyrok TK ws. konstytucyjnych przesłanek wznowienia postępowania


Dnia 20 października Trybunał Konstytucyjny (zwany dalej „Trybunałem”) rozpoznał skargę konstytucyjną spółki 4G POLSKA sp. z o.o. dotyczącą ograniczenia przesłanek wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych.

Polacy rzadko ubezpieczają mieszkania i domy


Wyjeżdżając na majówkę, Polacy rzadko ubezpieczają swoje domy czy mieszkania - mówią przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych. Rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński uważa, że przy krótkich wyjazdach nie obawiamy się o swój majątek.

Chojna-Duch z RPP: wzrost PKB w 2010 r. może być wyższy od 3%


Dynamika wzrostu polskiego PKB w 2010 r. raczej przekroczy 3%, oceniła członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Elżbieta Chojna-Duch, która uważa też, że kłopoty finansowe Grecji nie powinny zaszkodzić polskiej gospodarce.

Abu Zabi pomoże Dubajowi w spłacie długów


Abu Zabi - stolica i główna cześć składowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich pomoże swojemu sąsiadowi Dubajowi, który ma kłopoty ze spłatą zadłużenia - zadeklarował w sobotę przedstawiciel ZEA.

Śledztwo w sprawie korupcji w SN


Od października 2009 r. w krakowskiej prokuratorze apelacyjnej toczy się precedensowe śledztwo dotyczące podejrzenia korupcji wśród sędziów Sądu Najwyższego - dowiedzieli się dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej".

Polcolorit zakończył I półrocze niewielkim zyskiem


- Producent płytek ceramicznych Polcolorit zakończył pierwsze półrocze 2009 roku zyskiem netto w wysokości 613 tys. zł wobec blisko 8 mln zł straty netto przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie.

Zarobki w przemyśle ciężkim w 2009 roku


Mediana wynagrodzeń całkowitych pracowników przemysłu ciężkiego wyniosła w 2009 roku 3789 PLN. Wyższe zarobki wystąpiły między innymi w IT (5000 PLN), telekomunikacji (4 600 PLN) oraz ubezpieczeniach (4500 PLN) - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.