Umowa z UE i MFW wymaga "wielkich poświęceń"


Porozumienie, które zawarła Grecja z UE i MFW w sprawie pomocy finansowej dla kraju wymaga od Greków wielkich poświęceń i było konieczne, aby uniknąć katastrofy - powiedział w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Jeorjos Papandreu.

Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką PSL do RPP - powiedział PAP szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. "Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatem PSL. Zebraliśmy już 35 niezbędnych podpisów" - powiedział. Dzisiejszy dzień charakteryzował się kontynuacją spadków głównej pary walutowej. Nie było to spowodowane porannymi danymi ze Strefy Euro, które w znacznej części okazały się neutralne dla rynków finansowych. Sony Corp posted a loss for a fourth consecutive quarter, hit by sluggish cellphone sales and as it cut prices of its PlayStation 3 game console, but it narrowed its full year loss forecast.Britain's top share index was down 0.6 percent mid-session on Thursday, dragged lower by heavyweight commodity and banking stocks, which offset gains made by defensive stocks as risk appetite waned. Sytuacja gospodarcza poprawiła się umiarkowanie we wszystkich 12 regionach USA od połowy kwietnia do połowy maja. Poprawa ta była możliwa dzięki zwiększającym się wydatkom zarówno konsumentów jak i przedsiębiorstw - podał Fed w raporcie "Beige Book" (Beżowa Księga) o kondycji gospodarki USA w poszczególnych regionach kraju. Rada nadzorcza poznańskiej spółki energetycznej Enea zmieniła niemal wszystkich z pięciu członków zarządu. Na swoim stanowisku pozostał jedynie Maciej Owczarek, obecny prezes firmy.

Minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiedział w czwartek w Brukseli kompromis z Komisją Europejską ws. polskich emisji CO2 na lata 2008-12. Rozmowy trwają, gdyż unijny sąd unieważnił decyzję KE z 2007 r. o ograniczeniu tych emisji do 208,5 mln t rocznie.

W piątek warszawska giełda odnotowała najwyższe w swojej historii obroty na rynku akcji. Wyniosły one ponad 4 mld 396 mln zł - poinformowała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych. Kojarzysz polskie sklepy typu "Wszystko po 4 zł"? Poundland - zwany przez Polaków na Wyspach "Funciakiem" - to ich brytyjski odpowiednik. Kupisz tu wszystko, za nie więcej niż właśnie 1 funta. Anglicy, których dotknął kryzys coraz częściej i chętniej zaglądają do tych sklepów. Nic więc dziwnego, że sieć prężnie się rozwija i nieustannie poszukuje nowych pracowników.

Alicja Kornasiewicz budzi skrajne emocje. Dla pracowników jest twardym szefem, dla negocjatorów godnym przeciwnikiem, a dla rozmówców spoza branży pewną siebie kobietą. Jedni uważają ją za ideał, inni za wysłannika diabła. Polska waluta pokazała imponującą siłę w ostatnich dwóch tygodniach Krajowa Spółka Cukrowa rozpoczęła kontraktację buraków na kampanię cukrowniczą na lata 2010-2011. W przyszłym roku koncern chce zapłacić za surowiec o 15 proc. więcej niż wynosi cena minimalna - poinformowała we wtorek rzecznik KSC Aleksandra Paulska.Firma myśli o zakupie udziałów w obarczonej wielomilionowymi długami i zagrożonej bankructwem fabryce czołgów „Bumar Łabędy". Podobny pomysł rozważa niemiecki producent czołgów Leopard, pozostających na wyposażeniu polskich sił lądowych. Informacje na ten temat pojawiły się podczas targów zbrojeniowych „DefExpo 2010" w New Delhi. Świąteczna atmosfera powoduje, że ruch na rynku FX i FI jest mocno ograniczony, a poziomy pozostają niezmienne. Zdaniem ekonomistów, neutralne dla złotego okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Po Wielkim Tygodniu możliwe jest lekkie umocnienie złotego do 3,82/EUR. Allied Irish bank, główny akcjonariusz BZ WBK, ma rozpocząć sprzedaż swoich aktywów w USA i w Polsce w celu pozyskania środków na podwyższenie kapitałów - poinformował minister finansów Irlandii Brian Lenihan.

Wychodząc na tory wywalczyli podwyżki


Środowa blokada torów przyniosła efekt. Potem były rozmowy z zarządem firmy - i podwyżki. Związkowcy "Solidarności" z PKP PLK otrzymają wyższe pensje. W nocy ze środy na czwartek podpisali porozumienie z zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i zakończyli kilkumiesięczne negocjacje, przeplatane protestami.

Ruszyła batalia o "rajd Św. Mikołaja"


Po dość burzliwym i pełnym emocji tygodniu, inwestorzy powracają na parkiet. Rynek potrzebuje uspokojenia sytuacji i miejmy nadzieję, że bieżące sesje będą ukojeniem na handlujących. Jest to szczególny tydzień, bowiem poprzedza dzień Świętego Mikołaja, który powinien przynieść profity aktywnym członkom giełdy.

"Le Monde": Polska gospodarczym prymusem Europy


"Europejskim prymusem" gospodarczym, który bierze odwet na bogatych krajach UE, nazywa Polskę w środę dziennik "Le Monde". Jednak jego zdaniem zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest wysoki deficyt budżetowy.

Górnik ma brzmieć dumnie


Górnicy, wzorem kolegów zza oceanu, reklamują się na billboardach, by przekonać Polaków, że są nie tylko zadymiarzami bez skrupułów walczącymi o podwyżki - pisze "Metro".

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Gruchoty w teczce


Za każdy złomowany wrak samochodu stołeczna straż miejska mogła dostać 4 tys. zł. Nie dostała, bo urzędnicy pomylili teczki i złożyli dokumenty cztery miesiące po terminie - pisze "Życie Warszawy".

Złoty do końca dnia może zejść poniżej 4,10 za euro


Dobry sentyment umacnia złotego, który do końca dnia może zejść poniżej poziomu 4,10 za euro - uważają analitycy. Ich zdaniem krajowe dane nie mają znaczącego wpływu na kurs polskiej waluty.

Polacy chcą kar dla urzędników


Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu".

Rumunia: bezpłatne urlopy w ramach oszczędności


W poszukiwaniu oszczędności Rumunia wyśle pod koniec roku na bezpłatne ośmiodniowe urlopy ponad milion pracowników sektora publicznego - poinformował we wtorek minister finansów Gheorghe Pogea.

Fitch nadał rating "A-" dla emisji samurajów


Agencja ratingowa Fitch nadał w piątek rating "A-" dla emisji obligacji na rynku japońskim, rating jest zgodny z długoterminowym ratingiem Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej, którego perspektywa jest stabilna.

Złoty może się umocnić w czwartek, jeśli rząd zdecyduje się na interwencję na rynku


Ostatni dzień roku na rynku walutowym może być ciekawy, jeśli rząd zdecyduje się na interwencję na rynku w celu umocnienia złotego. Przy takim ruchu możliwa jest aprecjacja naszej waluty do poziomu poniżej 4,10 za euro, uważają ekonomiści.

Spike Down In Swiss Franc Helps Euro Versus Dollar


The dollar declined against the euro on Tuesday, driven by a swift spike lower by the Swiss franc against both currencies.

Zwalniani muszą poczekać na pomoc


Osoby, które tracą pracę, nie mogą we wszystkich województwach liczyć na szybką pomoc unijną w znalezieniu nowego zajęcia. W kilku regionach konkursy ogłoszone w wakacje mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

Wielkie oferty wstrząsną blue chipami


Akcje warte 30 mld zł, które trafią na rynek w przyszłym roku, zamieszają w portfelach funduszy. Spółki z WIG20 będą pod presją, a mniejszym debiutantom będzie trudniej, bo fundusze będą zbierać kasę na megaemisje - spekuluje "Puls Biznesu".

Bioton i Polpharma nie informują o zaawansowaniu prac nad fizję


Bioton i Polpharma, które do 15 grudnia miały opracować studium połączenia obu firm, nie chcą udzialeć informacji o zaawansowaniu prac nad tym projektem.

Dziś dane z Polski o inflacji CPI


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od konsolidacji kursu EUR/PLN wokół poziomu 3,8600. Nieznacznym wahaniom podlegają również notowania CHF/PLN, konsekwentnie od rana zwyżkuje natomiast kurs USD/PLN - około godz. 10.30 przebił on poziom 3,8400 i rośnie w kierunku 3,8500. Zwyżka wartości dolara jest wynikiem spadków obserwowanych w notowaniach pary EUR/USD, która z kolei zniżkuje na fali obaw zaufanie inwestorów względem Grecji.

Media bez reklam


Z mediów znikły reklamy, zauważa "Gazeta Wyborcza". To dotkliwe zwłaszcza dla mediów elektronicznych, które - w odróżnieniu od gazet - nie mogą zrekompensować części utraconych przychodów np. sprzedażą nekrologów.

Wenezuela i Kuba podpiszą umowy wartości 3 mld dol.


Wenezuela i Kuba podpisały w Hawanie w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) umowę o współpracy gospodarczej; zawarte w jej ramach transakcje warte będą trzy mld dol.- informuje Reuters.

4 maja ruszają zapisy na akcje LUG S.A.


Od 4 do 14 maja potrwają zapisy na akcje LUG S.A. - jednego z największych producentów opraw oświetleniowych w Polsce. W ramach oferty publicznej z prawem poboru, o wartości do 5,4 mln zł, inwestorom zaproponowanych zostanie 35,992,850 akcji serii C. Cztery prawa poboru będą uprawniać do objęcia 1 nowej akcji serii C. Cena emisyjna nowych akcji wyniesie 15 gr. za sztukę.

Dla kogo wydłużony okres czasu pracy?


Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.