Fedak: Przedsiębiorcy złożyli 27 wniosków o wsparcie finansowe


Przedsiębiorcy złożyli dotychczas 27 wniosków o przewidzianą w pakiecie antykryzysowym pomoc finansową państwa. W większości wnioski złożyły małe i średnie firmy - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Agencja AP przedstawiła w poniedziałek listy najlepiej i najgorzej opłacanych prezesów amerykańskich firm. Radość, akceptacja, zaskoczenie czy złość to tylko niektóre z emocji towarzyszących nam w życiu codziennym. Czy powinny być wykorzystywane w celach zawodowych? Jeśli tak, to jak je wzbudzać, wykorzystywać i kontrolować? Mianem pozbawionej merytorycznych podstaw - nazwał w niedzielę zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.Średni dochód gracza giełdowego w 2009r. wyniósł 8,7 tys. złotych - informuje "Parkiet". Czeski producent włóknin Pegas Nonwovens, notowany na GPW, miał 9,30 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2009 roku wobec 11,68 mln euro zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk netto Procter & Gamble, spółki produkującej głównie kosmetyki i środki higieny osobistej, wyniósł w III kwartale 3,31 mld USD, czyli 1,06 dolara na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Rozbieżne od prognoz były pierwsze dane makroekonomiczne tego tygodnia. Bilans handlu zagranicznego w Stanach Zjednoczonych wyniósł -37,29 mld USD. Rynek spodziewał się, że wyniesie on -41 mld USD. Nieznacznie gorsze od szacunków okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy.

Pakiet pobudzenia gospodarki uchwalony przez Kongres z inicjatywy rządu skutecznie pomaga w wychodzeniu z recesji - przekonywał w czwartek wiceprezydent USA Joe Biden. W dniu debiutu PZU na GPW zanotowano najwyższe w historii obroty na poziomie 6,7 mld PLN. Debiut przyćmił notowania pozostałych spółek, a WIG20 odstawał nieznacznie od indeksów europejskich.

Oszust stulecia Bernard Madoff sam nie mógł wyjść ze zdumienia, że federalna Komisja Kontroli Giełdy (SEC) nie sprawdziła, czy prowadzi on uczciwe interesy, obracając miliardami dolarów swoich klientów. Chociaż perspektywy na sowitą emeryturę już dawno włożyliśmy między bajki, Polacy wciąż nie przekonali się do gromadzenia oszczędności. Aż 67 proc. badanych przyznaje, że w ubiegłym roku nic nie udało im się oszczędzić. Niewiele mniej, bo aż 58 proc. deklaruje, że w tym roku nic nie odłoży – wynika z sondażu GfK dla "Rzeczpospolitej". Według ekonomistów, powodem jest rosnące wciąż bezrobocie. Ponad 60 proc. Polaków uważa, że otyły pracownik jest leniwy, ale jednocześnie według 46 proc. ankietowanych, otyłych pracowników cechuje uczciwość - dane te pochodzą z raportu społecznego przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu "Chitinin Extra. Lżej w pracy"*.Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiada, że w tym tygodniu zaprosi do składania wstępnych ofert kupna Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police. Firmy będzie można kupić oddzielnie wynika ze słów wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza. Australijski Bank Centralny po raz drogi podniósł swe stopy procentowe. Australia była pierwszą spośród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, która podniosła stopy, jest tez pierwsza, która robi to powtórnie. Sieci zagraniczne szybko umacniają swoje pozycje na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw i konsekwentnie zyskują kosztem polskich koncernów.

Bank BPH liczy na poprawę wyniku w III kw.


Bank BPH liczy, że w III kwartale poprawi wynik finansowy, choć nie wyklucza, że zakończy go również stratą. Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) wzrósł o 34,4% w skali roku do 109,8% w I półroczu i będzie pozostawał na wysokim poziomie do czasu połączenia z GE Money Bankiem, poinformowali przedstawiciele Banku BPH.

Indonesia sees gasoline consumption up to 23.3 mln kl


Indonesia's downstream oil regulator, BPH MIGAS, on Monday raised its estimate for 2010 gasoline consumption to 23.2 million kilolitres from 21.4 million kilolitres previously.

Caritas wyręcza NFZ


Caritas współfinansuje leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi, gdyż środku przeznaczane dla szpitali specjalistycznych na onkologię dziecięcą z NFZ są stanowczo za małe - pisze "Nasz Dziennik".

Mocniejsze wzrosty na koniec sesji


Dzisiejsza sesja zdecydowanie przebiegała pod dyktando byków. Już na początku dnia kurs znajdował się powyżej poziomu 1,20, co było dobrym punktem wyjścia dla kupujących.

Na hazard wydaliśmy dwa razy więcej niż na wódkę


W 2009 roku Polacy na hazard wydali rekordowe 20 mld zł. To dwa razy więcej niż ubiegłoroczne wydatki na wódkę i dziesięć razy więcej niż suma ubiegłorocznych wpłat do wszystkich TFI - wynika z szacunków "Pulsu Biznesu".

USA więcej produkują


Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,7 proc., po wzroście w sierpniu 2009 o 1,2 proc. po korekcie - podała w piątek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed). To wynik lepszy niż oczekiwali analitycy.

UE: Polskie priorytety ws. strategii EU2020


Polska chce rozszerzyć dyskusję na temat nowej unijnej gospodarczej strategii EU2020, która ma zastąpić Strategię Lizbońską, o ważne z polskiego punktu widzenia priorytety, jak rozszerzenie strefy euro oraz zagwarantowanie w nowym budżecie UE po 2013 roku środków na budowę infrastruktury.

Lloyds sprzedał ponad 95 proc. akcji


Zainteresowanie nową emisją Lloyds Banking Group wyniosło ponad 95 proc.

MAEA: rozmowy nt. irańskiego uranu


Rozmowy między Iranem a USA, Rosją i Francją, poświęcone wzbogacaniu irańskiego uranu za granicą, rozpoczęły się w poniedziałek w Wiedniu pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Szef MAEA Mohamed ElBaradei mówi o "dobrym początku" i "konstruktywnym spotkaniu".

Trakcja Polska miała w II kw. 28,6 mln zł zysku netto; lepiej od konsensusu


Trakcja Polska miała w I półroczu 30,4 mln zł zysku netto - podała spółka w raporcie. Z wyliczeń PAP wynika, że w II kwartale zysk netto wyniósł 28,6 mln zł wobec oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP na poziomie 22,1 mln zł.

Orlen nie planuje sprzedaży Orlen Lietuva


- PKN Orlen nie planuje sprzedaży swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva i w związku z tym nie prowadzi w tej sprawie żadnych rozmów - poinformował w środę PAP rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

Koniec z kolejkami. Wniosek na e-biznes złożysz w sieci


Koniec z koczowaniem w kolejkach z wnioskiem w rękach. Przedsiębiorcy ubiegający się o unijne dofinansowanie e-biznesu będą mogli zrobić to tylko przez internet - poinformowało MSWiA. I jeszcze raz podkreśliło, że o przyznaniu dotacji ma decydować m.in. jego jakość, innowacyjność, a nie data złożenia wniosku.

GPW - spokojne rolowanie serii


Wtorkowe notowania na warszawskim parkiecie niczym się nie różnią od wczorajszych. Nowy element to wyraźne rozpoczęcie rolowania pozycji na instrumentach pochodnych. Jednak odbywa się to w przypadku kontraktów terminowych na indeks WIG20, w wąskim dziesięciopunktowym kanale zmian, zatem jest bardzo spokojnie.

Nie tylko "Doktor Zagłada" ma czarne wizje


Ożywienie w gospodarce, którego świadkiem jest teraz Europa, nie jest trwałe - uważa członek Rady Europejskiego Banku Centralnego Yves Mersch. Przedstawiciel EBC powiedział, że obecne ożywienie nie wiąże się z prywatnymi inwestycjami i tworzeniem nowych miejsc pracy, tylko jest sztucznie napędzane przez pieniądze, pompowane w gospodarki przez rządy.

Coraz bliżej do szczytu


W pozytywnych nastrojach rozpoczęła tydzień większość europejskich parkietów. Impuls dla wzrostów dała nie tylko piątkowa sesja za oceanem, ale także korzystna reakcja parkietów azjatyckich oraz wyniki finansowe spółek.

Komorowski: udało się wzmocnić i ustabilizować NBP


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział po powołaniu Marka Belki na prezesa NBP, że jest dumny z tego, że wbrew wcześniejszym wątpliwościom klubów parlamentarnych, udało się wzmocnić i ustabilizować bank centralny.

Niewielki spadek zabrał cały zysk z poniedziałku


Wtorkowa sesja była równie mało interesująca co poprzednia. Z tym, że obroty były dziś nieznacznie wyższe niż wczoraj, co nigdy nie jest dobrym znakiem.

Szczyt G20 w Toronto o stabilizacji rynków finansowych


W Toronto w Kanadzie rozpoczyna się w sobotę dwudniowe spotkanie na szczycie przywódców państw grupy G20, w skład której wchodzi 20 krajów- największych gospodarek na świecie. Oczekuje się kontynuacji rozmów o sposobach zapewnienia stabilizacji rynków finansowych.

Po co małej firmie wzór przemysłowy?


Wzór przemysłowy pomoże podnieść konkurencyjność towarów małego przedsiębiorcy. Wsparcie dla sektora MŚP w tej dziedzinie zapewnia państwo.

Marazm trwa dalej


Nowy giełdowy tydzień zaczyna się podobnie, jak kończył się poprzedni. Na parkiecie niewiele się dzieje. Niby wciąż przewagę mają kupujący, niby sprzyjają im zewnętrzne okoliczności, ale nie są w stanie mocniej zaznaczyć swojej obecności.