MSP nie wyklucza sprzedaży pakietu Enei poprzez giełdę


Resort skarbu nie wyklucza sprzedaży do kilkunastu procent akcji Enei poprzez giełdę, jeżeli na to pozwolą warunki na rynkach finansowych - zapowiedział w środę wiceminister skarbu Jan Bury podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Powrót optymizmu na światowe parkiety, który rozpoczął się na początku marca tego roku, a także wpompowanie przez Fed miliardów dolarów spowodował gwałtowny wzrost cen akcji, który wydaje się nie mieć końca. Ożywienie rynku akcji w USA spowodowało podobną reakcję na pozostałych światowych giełdach. Efektem, utrzymywania niskich stóp procentowych przez FED, jest wzrost ryzyka powstania nowej bańki Inwestycyjnej - uważa Bill Gross, prezes Pacific Investment Managment. Od roku systematycznie rośnie zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Podpowiadamy jak dokonać przemyślanego wyboru.Komisja Europejska w poniedziałek ogłosi decyzję w sprawie polskiego planu rozdziału uprawnień do emisji CO2 - zapowiedziała KE w piątek. PAP ustaliła, że KE powinna zaaprobować polski plan. Obowiązek wnoszenia opłaty od sprzedaży nieruchomości, której wartość wzrosła, bo zmieniło się jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Niemiecki rząd nadal przekonuje partnerów w UE, że w pracach nad reformą zasad strefy euro nie należy z góry wykluczać zmiany traktatów unijnych. Rządy wielu państw i Komisja Europejska sceptycznie podchodzą do niemieckiej propozycji.

Dokonanie przekształcenia spółki w inną formę prawną to proces stosunkowo skomplikowany i czasochłonny. Zazwyczaj poprzedza go analiza skutków prawnych i ocena "przydatności" danej formy dla konkretnych potrzeb wspólników. Aby jednak przyszli i obecni wspólnicy nie narazili się organom skarbowym, warto w takim przypadku przeprowadzić także swoistą symulację skutków podatkowych tegoż przekształcenia.

Sprzedaż tzw. złota inwestycyjnego, czyli sztabek różnej wielkości rozpoczęła się u nas z chwilą akcesji do Unii Europejskiej - pisze "Parkiet". Wydarzenia, które w ostatnim czasie w największym stopniu elektryzowały uwagę inwestorów to rzecz jasna problemy greckie, a konkretniej burzliwe dyskusje władz poszczególnych krajów Eurolandu nad wypracowaniem wspólnej koncepcji pomocy dla tego kraju.

Mennica Polska przedłużyła zapisy w wezwaniu na sprzedaż akcji Ruchu do 21 kwietnia - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM PKO BP. Wielka butla keczupu za 1 dolara (3,25 zł) i 24-puszkowa zgrzewka puszek coca-coli za 15,75 zł (5 dolarów, w niektórych sklepach nawet 3,77 dolara = 12,25 zł) - do takich obniżek doszedł handlowy gigant ze Stanów Zjednoczonych, sieć Wal-Mart. Grupa PZU może mieć w tym roku 3,6-3,9 mld zł zysku - powiedział dziennikarzom prezes PZU Andrzej Klesyk.Jak wynika z analizy przeprowadzonej specjalnie dla "Gazety Prawnej" przez EurotaxGlass's za rok będzie trudniej sprzedać używane auto za dobrą cenę. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,33 proc., S&P 500 o 1,06 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 0,68 proc. Brytyjska gospodarka będzie rosnąć w przyszłym roku dwa razy szybciej, niż wcześniej oczekiwano. Kraj rączo wychodzi z recesji - to świetna wiadomość dla Polaków tam pracujących. Takie są wyliczenia Ernst & Young LLP's Item Club na podstawie modelu stosowanego przez ministerstwo finansów. Zostaną one opublikowane w poniedziałek.

DM BZ WBK rekomenduje Eneę


Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 14 grudnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Enei od "kupuj", wyznacząjąc cenę docelową dla akcji spółki na 25 zł.

Outlety Piaseczno i Sosnowiec w europejskiej czołówce


Polskie outlety Fashion House znalazły się w pierwszej dziesiątce międzynarodowego rankingu najlepszych obiektów handlowych - pisze "Puls Biznesu".

CPI w XII 3,5 proc. rdr lub nieco więcej, cel inflacyjny w II kw. 2010 r.


- Inflacja w grudniu wyniesie 3,5 proc. lub nieznacznie więcej, zaś zejście CPI do celu Rady Polityki Pieniężnej powinno nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku - ocenia Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Słowacja: Podatki dla firm nie będą wyższe


Premier Słowacji Robert Fico zrezygnował z janosikowej retoryki, którą uprawiał w ostatnich latach. Na programowej konferencji rządzącej partii Smer-SD wycofał się z podniesienia podatków m.in. na banki. 19-proc. danina, którą są obciążone osoby prawne, nie będzie zmieniona.

Monnari nie składa zażalenia


Zarząd Monnari, mimo że nie zgadza się z pewnymi fragmentami uzasadnienia postanowienia sądu, który ogłosił upadłość likwidacyjną firmy Monnari, nie będzie składał zażalenia na decyzję sądu, ale zamierza kontynuować prace nad układem z wierzycielami - poinformowała spółka w komunikacie.

Firmy odpływają z giełdy


Od początku roku z warszawską giełdą pożegnały się dwie spółki. Ujemny bilans może się utrzymać do końca grudnia. Ostatnim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2003 r., przed początkiem wieloletniej hossy - zauważa "Parkiet".

Złoty traci przez słabnącą inflację


Złoty traci dziś do innych walut, gdyż dane o inflacji i komentarze członków Rady Polityki Pieniężnej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wspierają niski poziom stóp procentowych. Złoty obecnie traci do euro 0.3% handlując na poziomie 3.8960, 1.6% do dolara handlując na poziomie 2.8570 i 0.7% do franka handlując na poziomie 2.6800.

Jest porozumienie ws. bankrutującej Grecji


Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji-ogłosił w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Giełdy w USA kończą sesję na plusach mimo spadków w ciągu dnia


Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami indeksów, chociaż w ciągu dnia inwestorzy sprzedawali akcje i zanosiło się na spadkową sesję.

Nokia mianuje nowego szefa działu smartfonów


We wtorek Nokia podała do wiadomości, że awansowała swojego pracownika z 20-letnim stażem na szefa działu smartfonów, próbując w ten sposób powstrzymać utratę klientów na rzecz firm Apple i Research In Motion.

Zakład Maszyn Górniczych Glinik zwolni 390 pracowników


Zakład Maszyn Górniczych Glinik w Gorlicach (woj. małopolskie) zgłosił w tamtejszym urzędzie pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących 390 pracowników, czyli ponad 30 proc. całej załogi - podała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy W Gorlicach Barbara Baczyńska.

Pasażerowie SkyEurope zostali na lodzie


Tanie linie lotnicze SkyEurope ogłosiły bankructwo. Choć linie miały kłopoty od dłuższego czasu, a w poniedziałek informowały o zawieszeniu większości połączeń, bankructwo i całkowite wstrzymanie działalności zaskoczyły wielu podróżnych - głównie w Bratysławie.

Sektor finansowy w centrum uwagi


Podczas czwartkowej sesji w centrum uwagi znalazły się spółki sektora finansowego i to nie z uwagi na bardzo dobre wyniki Goldman Sachs, a proponowane przez Baracka Obamę zmiany dotyczące zasad funkcjonowania instytucji finansowych.

Mocny cios recesji w dyplomację


Kryzys gospodarczy od dawna uderza w Czechy. Jest tak poważny, że nasi południowi sąsiedzi zamkną do 10 swoich przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą. W czerwcu postąpili tak Węgrzy.

Deklaracje przez Internet


Przy składaniu zeznań podatkowych za 2009 rok znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z pośrednictwa Internetu - informuje "Rzeczpospolita". Bez podpisu elektronicznego będzie można przesłać nie tylko PIT-37, jak w zeszłym roku, ale także PIT 36 i 36L oraz PIT 38 i 39. W sumie ułatwienia obejmą 2 miliony 250 tysięcy osób.

RWE nie jest zainteresowane Eneą


Niemiecki koncern RWE, który jesienią rozważał złożenie oferty na kupno Enei, obecnie nie ma planów udziału w ponownym przetargu na kupno akcji poznańskiej spółki - poinformował dziennikarzy w poniedziałek prezes RWE Polska Filip Thone.

Błyskawiczne pociągi w 10 lat


"Już" za 10 lat pociągiem z Warszawy do Wrocławia możemy mknąć z prędkością 360 km/h. Na początku przyszłego roku rusza pierwszy etap realizacji 10-letniego programu Kolei Dużych Prędkości. W styczniu rząd wybierze firmę, która przygotuje studium wykonalności wartego 26 mld zł projektu wprowadzającego superszybkie pociągi do Polski - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Piotr Kardach złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Sygnity


Piotr Kardach złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Sygnity. Rada Nadzorcza na stanowisko prezesa spółki powołała Norberta Biedrzyckiego - poinformowała spółka w komunikacie.

RPP pozostawi stopy bez zmian


Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (25-26 sierpnia). Przewidujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP pozostawi parametry polityki pieniężnej bez zmian. Ostatnie wypowiedzi większości członków Rady wskazują jednoznacznie na bardzo niskie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych,

Ostrowska z MPiPS: spodziewany lekki wzrost bezrobocia


W listopadzie można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.