PZU może zakończyć ten rok zyskiem 3,6-3,9 mld zł


Grupa PZU może mieć w tym roku 3,6-3,9 mld zł zysku - powiedział dziennikarzom prezes PZU Andrzej Klesyk.

- Polimex Mostostal liczy, że proces połączenia ze spółkami zależnymi powinien zakończyć się w czerwcu i od początku lipca grupa działałaby już w nowej strukturze - poinformował we wtorek dziennikarzy Konrad Jaskóła, prezes spółki. Gant Development planuje w 2010 roku rozpocząć 15 inwestycji o łącznej powierzchni 134 tys. metrów kwadratowych - powiedział w poniedziałek Andrzej Szarnak, członek zarządu spółki. W czasie gdy Rosjanie świętują Nowy Rok i prawosławne Boże Narodzenie, od piątku w Rosji zaczęły obowiązywać ceny minimalne na wódkę wprowadzone w ramach prowadzonej przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa kampanii walki z alkoholizmem.Główne amerykańskie indeksy giełdowe wyraźnie w piątek zwyżkowały, odreagowując trzydniową serię spadków. Sesja miała jednak nerwowy przebieg, a niepokój o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro wciąż był wśród inwestorów widoczny. Po słabej końcówce ubiegłego tygodnia, poniedziałkowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów na GPW w segmencie największych spółek. WIG20 zyskał na wartości 0,4%, niestety gorzej wyglądały notowania na szerokim rynku, gdzie liczba zniżkujących walorów znacznie przekroczyła liczbę spółek kończących dzień nad kreską. Wykres cen pary EUR/JPY, którego wersja dzienna została przedstawiona powyżej, spadł osiągając poziom silnego wsparcia w okolicy 131,00.

Do tej pory tylko tysiąc osób zdecydowało się zmienić dostawcę energii elektrycznej - ogłosił Urząd Regulacji Energetyki. Niechęć do tej formy oszczędzania bierze się głównie z tego, że cała procedura wydaje nam się długa i skomplikowana. Niesłusznie.

Piątkową sesję giełdy na Wall Street rozpoczęły od wzrostów, jednak ostatecznie pomimo napływu pozytywnych danych makro zakończyły dzień poniżej poziomów poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones zniżkował o 0,52%, S&P 500 o 0,98%, a technologiczny Nasdaq stracił 1,45%. W piątek poznaliśmy kilka istotnych publikacji, które okazały się lepsze od prognoz. Francuski bank przedłużył Bumarowi o kilka miesięcy spłatę 18 mln dolarów kredytu, jaki spółka zaciągnęła na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka spółki Monika Koniecko. Kontrakt ten dotyczy m.in. dostaw czołgów dla Malezyjczyków przez Bumar.

Po ugaszeniu pożaru związanego z kłopotami fiskalnymi Grecji znowu do głosu dochodzą publikacje światowych danych makro. Inwestorzy będą obserwować wyniki nie tylko poszczególnych gospodarek globalnych, ale także krajowej, choć tutaj nie spodziewają się niespodzianki po publikacji kwietniowej inflacji. Ostatni dzień kwotowań upłynie pod znakiem wyciszenia ostatnich gwałtownych ruchów złotego, który powinien powrócić do poziomu poniżej 4/EUR - prognozuje rynek. - Ministerstwo Finansów jest zadowolone z uchwały dot. wyliczania zysku NBP, podjętej przez RPP, zmieniającej uchwałę z 2006 r., gdyż rozwiewa ona wątpliwości dot. wyliczania zysku banku centralnego - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Potwierdzają się obawy, że podobnie jak to było w II połowie października przełamanie przez WIG wcześniejszego szczytu nie jest sygnałem do dalszych zwyżek, ale raczej zapowiada kłopoty z ich kontynuacjąKorzystnym marcowym wynikom zawdzięczają udany bilans I kwartału fundusze inwestujące w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji. Allianz Budownictwo 2012 w ubiegłym miesiącu zarobił prawie 10 proc., a w tym roku 10,5 proc. DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki poszedł w górę w marcu o 11,1 proc., a w tym roku jest prawie 16 proc. na plusie. W przypadku podmiotów akcji zagranicznych powiązanych z rynkiem nieruchomości marcowy rezultat jest lepszy niż tegoroczny. Konsorcjum PTK Centertel (lider), TP SA i Sygnity podpisało z Głównym Urzędem Statystycznym umowę o wartości 46,5 mln zł brutto na wykonanie konfiguracji i serwisu terminali mobilnych wraz z usługą transmisji danych i głosu na potrzeby przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 r. oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r. - podało Sygnity w komunikacie. Wilbo, spółka z branży przetwórstwa rybnego, kupiła firmę Proryb, oferującą ryby wędzone, marynaty i ryby solone. Łączna wartość transakcji wynosi ok. 5,2 mln zł płatności bezwarunkowych i 2 mln zł płatności warunkowych, zależnych od EBITDA przejmowanej firmy w 2011 i 2012 r. Efekty synergii będą widoczne od początku 2011 roku.

Ulewne deszcze spowodowały przerwy w ruchu wielu pociągów


Ulewne deszcze na południu Polski spowodowały przerwy w ruchu wielu pociągów. We wtorek poważne problemy występują m.in. na linii kolejowej Kraków - Zakopane i Bielsko-Biała - Katowice - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP PLK SA Krzysztof Łańcucki.

Wkrótce zaleją nas reklamy


Częstsze bloki reklamowe, przerywanie reklamami programów oraz legalne umieszczanie produktów reklamowych w polskich filmach i serialach - m.in. takie zmiany nastąpią w ustawie o rtv, po wdrożeniu unijnej dyrektywy audiowizualnej. W tej kwestii jednak resort kultury jest spóźniony już ponad trzy miesiące.

Niepokojące sygnały z rynków pracy


Inwestorzy powinni być zadowoleni z rozwoju rynkowych wydarzeń - na giełdach wzrosty, optymistów cieszą lepsze nastroje konsumentów i firm, a pesymiści zwracają uwagę na wzrost bezrobocia.

Zacznie się polowanie na klienta!


Liczba klientów, którym Grupa Netia świadczy usługi w technologii ETTH (Ethernet To The Home) przekracza 105 tysięcy, zaś w zasięgu tych sieci znajduje się łącznie około 400 tys. gospodarstw domowych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Vodafone odnotował wzrost przychodów


Spółka zwiększyła skalę swoich oszczędności oraz zanotowała wzrost przychodów

Firmy budowlane pracują na 70 procent


Przedsiębiorcy z branży budowlanej spodziewają się, że w 2010 roku sektor budowlany urośnie o 4,7 proc., zaś w przyszłym roku o 5,2 proc. - wynika z badania KMPG i CEEC. Przedsiębiorstwa spodziewają się w 2010 roku wzrostu sprzedaży o 4,1 proc., zaś ich obecne wykorzystanie mocy produkcyjnych wynosi 70 proc.

Ubogi... jak prezes


Spadły pensje zarządów spółek giełdowych. Firmy zmniejszają prezesom wynagrodzenia, bo mają gorsze wyniki. Rz przeanalizowała 20 raportów giełdowych firm, które podały dane o zarobkach, oraz tych, które na wynagrodzenia zarządów w 2008 roku wydały najwięcej. Okazuje się, że w I półroczu średnia płaca zarządu wyniosła nieco ponad 140 tys. zł miesięcznie. To ponad 40 razy więcej niż wynosi płaca statystycznego Polaka, ale w porównaniu z I półroczem 2008 oznacza spadek o 4,6 proc.

Kahn nie wierzy, że Grecja zarazi innych


- Jest mało realne, by kryzys związany z zadłużeniem Grecji rozprzestrzenił się na inne kraje strefy euro mające wysoki dług publiczny - uważa szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Zdaniem ekonomistów najbardziej zagrożone "greckim wirusem" są m. in. Hiszpania, Portugalia.

Przecena na Wall Street pomimo dobrych danych


Pomimo zaskakująco dobrych danych o tempie wzrostu amerykańskiej gospodarki w IV kwartale ub.r., piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się zniżką głównych indeksów. W skali miesiąca, straciły one najwięcej od lutego 2009 r.

Polskie firmy reżyserują swoje bankructwa


Z 700 firm, które zbankrutowały w zeszłym roku, ponad 600 mogło upaść w fikcyjny sposób - uważają ekonomiści i biją na alarm. W tym roku, jak mówią prognozy, zbankrutuje 1,5 tys. firm. Większość z tych upadłości będzie wyreżyserowana - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Sezon wyników w USA wystartował


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w mieszanych nastrojach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,43%, S&P 500 o 0,17%, natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,21%.

Tusk: będziemy podwyższać wiek emerytalny


W tym roku przygotujemy projekty ustaw, które rozpoczną proces upowszechniania systemu emerytalnego - zapowiedział premier Donald Tusk, prezentując Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011.

Shell Buys Into Tullow French Guiana Oil,Gas License


Royal Dutch Shell PLC said Wednesday it has acquired a 33% interest in an oil and gas exploration license offshore French Guiana held by an affiliate of Tullow Oil PLC.

Fed podnósł jedną stopę


Kryzys się skończył - tak część analityków odebrała decyzję amerykańskiego banku centralnego. Fed niespodziewanie w nocy naszego czasu podniósł stopę dyskontową o 0,25 punktu procentowego do 0,75 proc. Ale nie wszystkie interpretacje tej decyzji są optymistyczne, bo oznacza zahamowanie dopływu pieniądza do gospodarki.

Wywiad z Aleksandrem Gudzowatym


Dziennik "Polska" publikuje wywiad z Aleksandrem Gudzowatym, dyrektorem firmy Bartimpex, która zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży gazu. Biznesmen uważa, że Moskwa konsekwentnie uzależnia Polskę od siebie, a kwestią czasu jest, kiedy Rosjanie pozbawią nas udziałów w firmie EuRoPol Gaz, która kontroluje transport gazu przez rurociąg jamalski.

Bank CIT Group ogłasza bankructwo


Bank CIT Group, 101-letnia amerykańska instytucja finansowa, pożyczkodawca dla małych i średnich firm, złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa w sądzie na Manhattanie.

Wstępne porozumienie UE-USA w sprawie danych bankowych


Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt nowej umowy między UE a USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem. Będą musiały ją teraz zaakceptować kraje członkowskie i Parlament Europejski.

Jak chemicy wybrną z gazowego pata?


Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozmawia z szefami spółek chemicznych m.in. Polic i Azotów Tarnów. Tematem rozmów są m.in. płatności tych spółek za zużywany gaz. Resort skarbu pełni w rozmowach rolę "moderatora" - poinformował rzecznik ministerstwa skarbu państwa Maciej Wewiór.

Tonsil Audio planuje wejść na NewConnect


DFP Doradztwo Finansowe objęło za 150 tys. zł 50 proc. akcji nowej firmy Tonsil Audio, która ma wejść na NewConnet - podała spółka w komunikacie.

WIG20 wzrósł o 2,00 proc. i wyniósł 2216,71 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 2,00 proc. i wyniósł 2216,71 pkt.. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 196 spółek, 92 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 16 spółek nie handlowano.